Jak żyć z kotem?

Kot jest jednym z najbardziej cenionych zwierząt. Czysty, niezależny, inteligentny, w dużym stopniu samowystarczalny, ma wiele zalet, ale też własne potrzeby. Wychowanie kota odbywa się do pewnego stopnia „samoczynnie”. Zwierzę łatwo się bowiem uczy poprzez obserwację i konsekwencje swoich zachowań. Znakomicie adaptuje się do życia zarówno w dużym domu, jak i małym mieszkaniu. 

 

Na co zwrócić uwagę wychowując kota?

Ułożenie kota jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać, że niektóre zachowania kotów są wrodzone i właściwe całemu gatunkowi. Z tego powodu musimy umożliwić kotu zaspokojenie jego zwierzęcych potrzeb, jednak w akceptowany przez nas sposób. W przeciwnym razie, prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć z problemami wychowawczymi.

Które z kocich zachowań należy zaakceptować?

·    Polowanie

W warunkach domowych ofiarą łowczych zapędów naszych pupili padają zazwyczaj różnego rodzaju zabawki (piłeczki, myszki czy kulki papieru). Koty wychodzące mogą przynieść do domu schwytaną przez siebie mysz lub ptaka. Jeśli nie zapewnimy kotu wystarczającej porcji tego typu rozrywek, sam zacznie szukać sposobności do polowań. Celem ataków kota może stać się wszystko w naszym domu…

·    Drapanie

Czynność ta służy rozciąganiu mięśni kota, ścieraniu pazurów i oznaczaniu własnego terytorium. Drapanie jest więc dla kota zarówno przyjemne, jak i potrzebne. Jedyne co możemy zrobić, podobnie jak w przypadku polowania, to tak zorganizować otoczenie kota, by znalazło się w nim wystarczająco dużo atrakcyjnych z kociego punktu widzenia przedmiotów. Wyposażmy się w specjalne drapaki, w których będzie mógł regularnie zatapiać pazury, nie przyprawiając nas jednocześnie o ból głowy z powodu zniszczonej kanapy czy fotela.

·    Strefowość

Najważniejsze cztery obszary, na które kot dzieli swoje terytorium, to strefa zabawy, odpoczynku, karmienia oraz zaspokajania potrzeb fizjologicznych. Warunkiem jest prawidłowa organizacja ich przestrzeni. Kocia jadalnia nie powinna znajdować się w sąsiedztwie kuwety. Na sypialnię nasz pupil chętnie wybiera miejsca nasłonecznione i ciepłe, jego legowisko warto umieścić więc w pobliżu źródła ciepła.

·     Znaczenie terytorium

Z terytorialnością wiąże się równie naturalna dla kotów skłonność do oznaczania przedmiotów i miejsc, które uważają za własne lub które pragną „oswoić”. Zwierzę znakuje swoje terytorium poprzez ocieranie się, drapanie czy znaczenie moczem. Zwłaszcza w ostatnim przypadku – oczywiście jeśli u podstaw takiego zachowania nie leży żadne zaburzenie zdrowotne – najskuteczniejszym sposobem wychowania kota oskarżanego nie raz o złośliwość lub upartość, bywa jego kastracja.

·      Nocna aktywność

 

Chociaż towarzyszące ludziom koty w znacznej mierze dostosowują się do naszego trybu życia, natura bardzo często bierze górę. Zwiększona aktywność wieczorem i w nocy. Ich przyczyną może być także niedostateczna stymulacja w ciągu dnia. Jeśli większość dnia nasz kot przesypia, nie powinniśmy się dziwić jego nocnym eskapadom. Rozwiązaniem jest aktywizacja kota i wspólna zabawa w ciągu dnia.

 

 

Pamiętajmy więc, że wychowanie kota nie może polegać na odbieraniu zwierzęciu prawa do robienia tego, co podpowiada mu instynkt

 

Źródło: https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18893313_1775490272761483_7298457392767370535_n.jpg?oh=30a0b36eca15594767bdf0d30a8c384d&oe=59A1238B



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl